Ragdoll

Plemeno Ragdoll vzniklo v 60. letech 20. století v Kalifornii, kde bylo vyšlechtěno chovatelkou Ann Baker, která pro chov plemene využila svou bílou Angoru s modrýma očima Josephine a kocoura od sousedů vzhledově  připomínajícího plemeno Birma.

LEGENDA
Když byla Josephine březí srazilo jí auto a jako zázrakem se jí nic nestalo. Po nehodě se Josephine objevily typické vlastnosti Ragdoll. Když se vzala do náruče, její svalstvo se uvolnilo jako by byla hadrová panenka proto název Rag- hadr, Doll- panenka.

Ragdolové jsou mírné plemeno přítulné a inteligentní. Mají rádi přítomnost člověka a nesnáší samotu. Obvzlášť se cení jejich psí povaha. Ragdoll než by vystrčila drápek, radši odejde a nikdy neútočí.

Váha kočiček     4-5 kg
Váha kocourků  6-10 kg
Kocourci jsou nápadně větší než kočičky.

VARIETY
COLORPOINT
Odznaky – uši, maska, nohy a ocas mají být sytě vybarveny a postupně přecházet do světlého tónu hrudi, břicha, a náprsenky. Colorpoint nesmí mít žádný bílý  flek. Bílý pruh od brady který se táhne po celém břiše až po konec ocasu nesmí být přerušen. Nos a polštářky tlapek musí být tmavé jako barva odznaků.
MITTED
Stejné znaky jako u colorpointa, jen na předních tlapkách jsou bílé ponožky a na zadních nohách jsou delší až po patu. Bílý pruh od brady až ke kořeni ocasu. Polštářky na tlapkách – růžové. Na ponožkách nesmí být žádné tmavé fleky. Atraktivní je blaze na nose.
BICOLOR
Tmavé zbarvení uší, zad, ocasu a masky, na které musí být dobře ohraničené bílé V. Začíná na čele, táhne se přes nos na zadní stranu brady, přičemž nesmí přesáhnout vnější stranu oka. Na zádech je povolen bílý flek.
Nohy a břicho bez tmavých fleků. Nos a polštářky tlapek musí být růžové.
BICOLOR – dle genetiky se dělí
bicolor – HM (Higt Mitted)
bicolor – MHW (Mid Higt White)            
bicolor – HW (Wan/Higt White)  
Barvy
Seal – černohnědá – RAG n
Blue – modrá – RAG a
Chocolate – čokoládová – RAG b
Lilac (frost) – lilová – RAG c
RED (flame) – červená – RAG d
CREAM – kémová – RAG e
Tortie – želvovinová – RAF f
Všechny barvy mohou být i s kresbou – LYNX

VÝVOJ
Vývoj Ragdoll je velmi pomalý. Koťátka se rodí bílá a postupně se zbarvují. Plné sytosti barvy a zralosti těla dosahují ve věku 3 – 4 let.

PÉČE
Srst je polodlouhá, jemná a hedvábná. Péče o ni není náročná, stačí jednou týdně vyčesat. Během výměny srsti je zapotřebí česat častěji.